Chwile grozy pasażerów Wizz Aira! Musieli się ewakuować z samolotu, ale… nie popisali się. WIDEO!

Tuż przed startem w Airbusie A320 linii Wizz Air z Debreczyna do Paryża z okolic silnika zaczął wydobywać się… dym. Początkowo wydawało się, że to pożar jednego z generatorów, potem okazało się, że to efekt.. odladzania samolotu. Pasażerów jednak ewakuowano i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie film, który nakręcono – widzimy na nim, że większość z nich zjeżdża z ewakuacyjnej zjeżdżalni razem ze swoimi bagażami podręcznymi.

Można powtarzać do skutku, ale w sytuacjach stresowych zachowania pasażerów są często wbrew zdrowemu rozsądkowi. Tak też było w sobotni wieczór, gdy tuż przed startem załoga Airbusa A320 linii Wizz Air zarządziła ewakuację samolotu. Do sytuacji doszło na lotnisku w Debreczynie – samolot miał lecieć do Paryża. Skąd ewakuacja? Jak donosiły węgierskie media, powołując się na relacje świadków i samo lotnisko w Debreczynie, w samolocie miało dojść do niewielkiego pożaru – płonąć miał generator APU, czyli jednostka używana do uruchamiania głównych silników samolotów. Kilka godzin później Wizz Air zdementował informację o pożarze – linia poinformowała jednak w komunikacie, że podczas procesu odladzania samolotu pojawił się dym, co mogło sprawiać wrażenie, jakby wybuchł pożar.

Stąd szybka decyzja pilotów i obsługi o ewakuacji. Na miejscu  błyskawicznie pojawiła się straż pożarna, a 180 pasażerów zostało ewakuowanych. W sieci opublikowano film, na którym widać, jak pasażerowie zjeżdżają po ewakuacyjnej zjeżdżalni. I tu tkwi cały problem – na filmie widzimy bowiem pasażerów zjeżdżających z własnym bagażem podręcznym i stojących przed samolotem, także ze swoimi walizkami.

Taka sytuacja jest z punktu widzenia bezpieczeństwa niedopuszczalna – tym razem nic nikomu się nie stało, ale przecież zdarzały się już sytuacje, gdy sięganie po własne opóźniało opuszczenie samolotu i kończyło się tragicznie. Po każdej tragedii wracają pomysły mające na celu wprowadzenie nowych regulacji i rozwiązań technologicznych, które poprawią bezpieczeństwo – jednym z nich są automatycznie zamykane na czas lotu schowki bagażowe.

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *