Brytyjczycy oddają bombowiec strategiczny za darmo. Victor może być twój

Jedna z baz brytyjskiego lotnictwa nie ma pieniędzy na naprawę historycznej maszyny Victor XH673. Rzecznik stacji poinformował, że przekażą samolot w ręce potencjalnego właściciela, który będzie zdolny go naprawić. A to nie będzie proste.

Handley Page Victor to naddźwiękowy bombowiec strategiczny, służący także jako tankowiec. Zaprojektował go Brytyjczyk, Gofrey Lee. Jako inspirację wykorzystał części odzyskane z samolotów III Rzeszy, pochodzące z okresu II wojny światowej.

Victor jako jeden z trzech brytyjskich bombowców był wykorzystywany przy próbach nuklearnych aż do roku 1969. Te maszyny służyły także w wojnie o Falklandy czy nawet w Iraku. Zdecydowanie jest to jeden z najciekawszych wytworów inżynierii lotniczej Wielkiej Brytanii, jeśli nie całego świata.

Ostatni model samolotów Victor, znany jako XH673, niszczeje aktualnie w bazie RAF Marham. Od kilku dekad maszyna służy tam jako „gate guardian” (z ang. strażnik bram), czyli pomnik witający wszystkich odwiedzających. Podczas ostatnich badań technicznych zaobserwowano fatalne uszkodzenia samolotu.

Niestety koszt naprawy takiego samolotu jest dużo większy, niż baza mogłaby sobie na to pozwolić. Z tego względu urzędnicy RAF postanowili oddać Victora za darmo osobie, która udowodni, że jest w stanie samolot zabrać oraz przywrócić do odpowiedniego stanu. Jeśli nikt tego nie zrobi, maszyna zostanie zezłomowana.

źródło: wp.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *