Bez wiz do USA. Jest zgoda Trumpa !!!

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Dodał: „wkrótce podpiszę (…) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy” – dodała po 17:30 Polska Agencja Prasowa.

Obywatele Polski będą mogli przebywać na terytorium USA przez 90 dni bez posiadania wizy. Cel ich wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie musiał mieć charakter biznesowy lub turystyczny.

„Decyzja bardzo nas cieszy. Jest ona efektem dobrej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, w szczególności wspólnej akcji zachęcającej do zdobywania wiz do USA” – skomentował w rozmowie z PAP Müller.

Jak dodał, to właśnie wspólna akcja amerykańskiej ambasady i Polski „doprowadziły do dobrego wyniku w zakresie przyjmowania wniosków wizowych, a tym samym do zlikwidowania samych wiz”.

Zniesienie wiz do USA – dlaczego to takie ważne dla Polaków?

1. Wjazd na teren Stanów Zjednoczonych obecnie nie jest możliwy dla obywateli polskich bez wizy wydanej przez konsula Stanów Zjednoczonych
2. O wizę do Stanów trzeba ubiegać się z wyprzedzeniem, nie ma możliwości – jak w przypadku innych krajów – uzyskania jej na granicy.
3. Od zawsze kontrowersje budził fakt, że nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do USA.
4. Najczęstszy powód nieudzielenia prawa wjazdu do USA to naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że faktyczny cel przyjazdy jest sprzeczny z deklarowanym podczas ubiegania się o wizę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołuje się na przykłady prób osiedlania się w Stanach lub podejmowania tam pracy mimo ubiegania się o wizę turystyczną.

Obecnie od osób ubiegających się o wizy do Stanów Zjednoczonych oczekuje się (za Ambasadą USA w Polsce):

  • jak najwcześniejszego zaplanowania wyjazdu i rozpoczęcia procesu ubiegania się o wizę z dużym wyprzedzeniem;
  • szczegółowego i dokładnego wypełnienia wniosku wizowego;
  • szczerego przedstawienia celu podróży i planów;
  • przygotowania się do rozmowy z konsulem, by jasno i szczegółowo określić swoje intencje.

Przed niespełna dwoma tygodniami, podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, Donald Trump zapewniał, że zniesienie wiz dla Polaków będzie możliwe „w bardzo krótkim czasie”.

„Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale z tego co wiem, co mówiła mi Georgette (ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher) ten wskaźnik został osiągnięty i bardzo szybko teraz to się wydarzy, za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca” – powiedział wówczas prezydent USA.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

Przed blisko dwoma tygodniami Onet ustalił, że Polska spełniła wymagania programu bezwizowego. Jak ustalono, odsetek odmów podań o wizy w konsulatach USA w Polsce po raz pierwszy w historii spadł w Polsce do 2,8 proc., czyli o 0,2 proc. mniej niż poziom wymagany przez program bezwizowy.

O kwestię wiz był również pytany Mike Pence, który przyjechał do Polski przed miesiącem. Wiceprezydent USA stwierdził wówczas, że Polska zbliża się już do wymaganego amerykańskim prawem progu 3 proc. odmów wizowych. „Jeśli Polska spadnie poniżej tego poziomu, to ten (wymóg) będzie spełniony. Zakładając, że będziemy mogli do końca miesiąca to potwierdzić oficjalnie, to w każdej chwili zaraz potem Sekretarz Stanu będzie mógł włączyć Polskę do programu bezwizowego” – dodał wiceprezydent USA.

Jak zaznaczył, taki jest zamiar obecnego amerykańskiego rządu – aby Polskę włączyć do ruchu bezwizowego. „Danie polskim władzom możliwości wyjazdu do Stanów Zjednoczonych bez ubiegania się o wizy wzmocni więzy między naszymi krajami” – ocenił Pence.

Podkreślił, że celem dwóch ostatnich administracji było dążenie do tego, by Polacy mogli przyjeżdżać do USA bez wiz. „Teraz już tylko tygodnie nas dzielą” – powiedział wiceprezydent USA.

O kwestię wiz do USA był także pod koniec sierpnia pytany Mateusz Morawiecki. „Jasno od jakiegoś czasu podkreślam, że mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi też nie chciało zostać – wyjaśniał premier. I dodawał, że „liczę na to, że wizy jako pewna uciążliwość zostaną zniesione, ale jednocześnie liczę, że Polacy zostaną tutaj w kraju i że więcej Polaków wróci tutaj i będzie budowało swoją przyszłość w oparciu o Polskę” – powiedział premier na antenie TVN24.

W sierpniu Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, co stanowiło ważny krok na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków. Umowę między polskim MSWiA i amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu do tej pory oprócz Polski nie spełniały także Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

Planujemy kontynuację tematu.

BPL/PAP

źródło: bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *