Basen zamiast dachu katedry Notre Dame? Zobacz wizualizacje planów odbudowy

A może by tak popływać w basenie na szczycie katedry Notre Dame? Jeden z projektów odbudowy spalonej katedry zakłada powstanie zbiornika wodnego zamiast dachu słynnego zabytku.

Pożar katedry w Paryż u był olbrzymią stratą zarówno dla Paryża jak i dla reszty Europy. Nic dziwnego, że plany odbudowy zabytku zaczęły się pojawiać zaraz po tym, jak ugaszono ostatnie płomienie. I trzeba przyznać, że niektóre z propozycji są na tyle odważne, że przyprawiają o zawrót głowy. Jedną z nich jest wybudowanie basenu na dachu katedry.

Pokonywanie kolejnych odległości basenu z widokiem na Sekwanę i wieżę Eiffela pobudza wyobraźnię, a wizualizacje projektu wywołują jednocześnie zachwyt jak i… konsternację. Na taki pomysł wpadli Szwedzi z firmy Ulf Mejergreen Architects. Nie jest to jedyny niekonwencjonalny projekt odbudowy, ale na pewno jeden z odważniejszych. Francuski rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na odbudowę katedry Notre Dame, zatem w zasadzie każdy może zgłosić swoją koncepcję.

Można zauważyć dwa różne podejścia do tego temat przez architektów. Część z nich jest zwolennikami wiernej rekonstrukcji zabytku, podczas gdy inni wolą wychodzić poza schematy i próbują łączyć tradycję z nowoczesnym podejściem do architektury. Stąd m.in. pomysł basenu zamiast dachu. Prezydent Francji chce odbudować katedrę jeszcze piękniejszą niż była (zgodnie z zapowiedziami), ale kryteria jej urody nie są podane w szczegółach. W planach jest zakończenie prac jeszcze przed Olimpiadą w Paryżu w 2024 roku, ale czy to realny termin to dopiero się okaże.

Oczywiście zupełnie poważny projekt Szwedów spotkał się z ciekawym przyjęciem przez internautów. Powstały już inne koncepcje wykorzystania przestrzeni na dachu, np. parking, McDonalds, a nawet turbina wiatrowa zamiast słynnej iglicy, która zawaliła się podczas pożaru.

źródło: tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *