Azjatycka fauna – jakie zwierzęta zamieszkują Daleki Wschód?

Azja jest kontynentem niezwykle ciekawym jeśli chodzi o zwierzęta, w dodatku niezwykle bogatym. To, jakie zwierzęta funkcjonują na określonych terenach zależy od strefy klimatycznej. Jednymi z największych drapieżników azjatyckich są tygrysy. Ich wielkość zależy od terenów przez nie zamieszkałych. Istnieje pewna prawidłowość według której im wyższe tereny tygrysy zamieszkują, tym są większe.

Ich gęste lśniące futro jest pomarańczowo-żółte w czarne pasy. Tygrysy żyją w stadach, na wyznaczonych przez siebie terenach, które mogą mierzyć nawet do 100 km kwadratowych. Młodymi opiekuje się samica, a samiec najczęściej jest odpowiedzialny za zdobywanie pożywienia, a musi go być dużo, bo dorosły osobnik zjada około 35 kilogramów tygodniowo. Potężnym ssakiem żyjącym w Azji jest słoń indyjski. Słonie żyją w stadach, w których zwyczajowo przebywa około dziesięciu samic i młode osobniki.

Zamieszkują one lasy na południu Azji, zazwyczaj niedaleko zbiorników wodnych, które słonie wykorzystują nie tylko do picia, ale i do kąpieli. Te potężne ssaki są bowiem doskonałymi pływakami, co przy ich potężnych gabarytach wydaje się nieprawdopodobne. Są bardzo łagodne, co wykorzystuje człowiek zaprzęgając je do pracy na roli. Dawni władcy azjatyccy wykorzystywali je na dworach, a także podczas konfliktów zbrojnych. Odpowiednio oswojone i przygotowane do walki, potrafiły w szeregach przeciwników czynić ogromne spustoszenie. Słonie indyjskie są roślinożerne. Niezwykle ciekawym zwierzęciem, niestety narażonym na wyginięcie, są pandy.

Charakterystyczne biało-czarne futro jest niezwykle cenne, co niestety przyczyniło się do wymierania gatunku, podobnie jak niska rozrodczość i intensywna działalność człowieka. Panda jest roślinożerna, a jej ulubionym pożywieniem są pędy bambusa. Żyje najczęściej samotnie, żerujące przez około szesnaście godzin na dobę. Porusza się wolno i spokojnie, czego przyczyną jest charakterystyczna budowa łap. Ludzie usiłują ocalić pandę i w tym celu ogrody zoologiczne przygotowały specjalne programy. Niestety bardzo mało pand rodzi się w niewoli. Każdorazowo takie narodziny w niewoli są okrzyknięte jako wielki sukces. Gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a jednocześnie występującym jedynie w Azji jest orangutan. Ta człekopodobna małpa jest niezwykle inteligentna.

Naukowcy zauważyli, że orangutany potrafią posługiwać się narzędziami w celu zdobycia pożywienia. Są dość łagodne i potrafią nawiązać kontakt nawet z ludźmi. Samice opiekują się młodymi nawet do ośmiu lat. Życie spędzają przede wszystkim na drzewach, poruszając się między koronami drzew. Bardzo rzadkim zwierzęciem jest też irbis śnieżny, który występuje jedynie w Tybecie i Himalajach. Charakterystyczny wygląd osiąga poprzez grube, potężne łapy i gruby ogon. To typowy samotnik, który łączy się w pary, jedynie na okres godów. Młode rodzą się w jamach skalnych, wysłanych futrem matki. Nocami przemierza kilometry swojego terytorium w poszukiwaniu średnich i niewielkich ssaków, które są jego pożywieniem. Irbis znalazł się w herbie Tatarstanu.

Dziękujemy portalowi Azjatyckie-Przygody.pl za współpracę merytoryczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *