Autystyczny chłopiec w podróży. Zachowanie załogi wzrusza

Autystyczny Braysen Gabriel leciał z rodzicami z San Diego do Houston. Chłopiec był wyraźnie zaniepokojony, choć nie był to jego pierwszy lot. Płakał, wyrywał się i kopał w fotele innych podróżnych. Załoga i pasażerowie wykazali się współczuciem i empatią. To co zrobili, poruszyło matkę.

1. Autystyczny chłopiec na pokładzie samolotu

4-letni autystyczny Braysen leciał z rodzicami liniami United Airlines z San Diego do Houston. Chłopiec uwielbia latać samolotem, jednak tym razem coś mu przeszkadzało.

Podczas startu nie chciał siedzieć na swoim miejscu i zapiąć pasów, a rodzice musieli go przytrzymywać. Stewardessa podeszła do walczących z chłopcem rodziców i zapytała, jak może pomóc, ponieważ samolot nie wystartuje, dopóki chłopiec nie będzie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Matka chłopca Lori Gabriel poinformowała załogę samolotu, że dziecko ma autyzm. Stewardessy pozwoliły siedzieć małemu Braysenowi na kolanach ojcach podczas startu. Samolot wystartował, jednak chłopiec nadal nie chciał siedzieć, płakał i wyrywał się rodzicom.

Załoga samolotu pozwoliła chłopcu wstać z miejsca i stworzyła mu warunki, jakich potrzebował. Matka zasugerowała, żeby położył się na podłodze, ponieważ uspokajały go lekkie wibracje. Stewardessy przyniosły mu koc, aby czuł się komfortowo.

Braysen uspokoił się na kilka minut, jednak wstał i zaczął uderzać w fotel. Pasażerka wykazała się empatią i nawiązała z nim kontakt. Zapytała, jak się nazywa, dokąd leci i co go interesuje.

Inni pasażerowie także zaczęli rozmawiać z 4-latkiem. Pewien mężczyzna opowiadał mu bajki, a inny pokazywał zdjęcia w telefonie. Chłopiec chodził po całym samolocie i wszyscy byli dla niego mili, uśmiechali się i nikt nie miał pretensji za jego zachowanie.

Stewardessy otoczyły rodzinę chłopca opieką, ciągle pytając, czy czegoś potrzebują.

Jeden z pasażerów wręczył matce chłopca odręcznie napisaną notkę o treści:

„Nie pozwól, aby ktokolwiek sprawił, że czujesz się gorsza. Jesteś wspaniałą matką, a ten mały chłopiec jest błogosławieństwem. Niech Bóg błogosławi twoją cierpliwość, miłość i siłę”.

Lori Gabriel umieściła zdjęcie syna leżącego na podłodze samolotu i notatki na swoim Facebooku, dziękując wszystkim pasażerom za życzliwość i załodze linii lotniczych za troskę.

Linie lotnicze United Airlines odpowiedziały na post kobiety, wspierając ją:

„Cieszymy się, że nasza załoga sprawiła, że to było przyjemne doświadczenie. Miło nam, że gościmy na pokładzie tak kochających i wspierających pasażerów! Nie możemy się doczekać, aby wkrótce znów zobaczyć Braysena!”

Matka chłopca przyznała, że pierwszy raz spotkała się z tak pozytywną reakcją otoczenia na chorobę jej syna.

2. Autyzm – zachowanie dziecka

Pierwsze objawy autyzmu u dziecka zauważają rodzice, gdy porównują rozwój swojej pociechy z rówieśnikami. Symptomy określane są mianem ”dziwnych zachowań”.

Najczęstszym objawem autyzmu jest to, że dziecko przestaje mówić, unika kontaktu z ludźmi, nie chce bawić się z rówieśnikami, za to jego uwagę przyciągają zabawki proste, którymi może bawić się godzinami: kawałek sznurka, puszka, maskotka.

Niepokoić może uboga mimika twarzy. Dziecko przestaje się uśmiechać, unika kontaktu wzrokowego, robi dziwne miny i unika dotyku. Może być agresywne lub powtarza jedną czynność bez końca.

Dzieci autystyczne może niepokoić zmiana rutyny. Na wszelkie zaburzenia rytmu dnia mogą reagować bujaniem się, chodzeniem na palcach, kręceniem się wokół własnej osi.

źródło: parenting.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *