1400 mieszkańców miasta zrobiło zrzutkę i… będą mieli własną linię lotniczą! Pierwszy lot w maju

W maju w szwajcarskim Bernie ruszy linia FlyBair – pierwszy w Europie “wirtualny przewoźnik”, który powstał na zasadzie crowdfundingu. Założyciele linii… po prostu poprosili mieszkańców miasta o to, by zostali inwestorami. I udało się!

O FlyBair zrobiło się głośno w listopadzie, gdy linia rozpoczęła swoją kampanię crowdfundingową wśród mieszkańców Berna, czyli stolicy Szwajcarii. Miejsce wydaje się idealne na stworzenie linii lotniczej, bo na lotnisku w Bernie nie ma żadnego komercyjnego przewoźnika – pasażerowie z tego miasta muszą podróżować 150 km do Genewy lub 120 km do Zurychu.

Stąd apel założycieli do mieszkańców Berna o “wsparcie naszego marzenia, bo wierzymy, że to najwyższy czas, aby linia lotnicza znów połączyła Berno z Europą”. Apel okazał się sukcesem – w ciągu pierwszych 30 dni linia zebrała od inwestorów ponad 1 mln CHF, w sumie zaś założyciele zebrali 2,5 mln CHF.  FlyBair podaje, że ma w sumie 1400 inwestorów – głównie prywatnych, czyli zwykłych mieszkańców miasta. A największym udziałowcem jest…lotnisko.w Bernie (ma 15,3 proc. udziałów).

A skoro udało się zebrać pieniądze, linia może startować. Pierwszy lot zaplanowano na 2 maja – będzie to połączenie z Berna do Palma de Mallorca (do Palmy linia będzie latał też z Sionu). Pozostałe trasy, na których będzie latała szwajcarska linia to Jerez, Menorka i Olbia, a także połączenia czarterowe na Kretę, Kos i do Prewezy. W większości przypadków loty będą wykonywane 2 razy w tygodniu, są to połączenia sezonowe.

Linia jest przewoźnikiem wirtualnym, co oznacza, że nie ma własnej floty, a wszystkie jej połączenia będą obsługiwały Embraery E190 linii Helvetic Airways, z którą FlyBair podpisało porozumienie.

źródło: fly4free.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *